NYIROKMASSZÁZS

2019.06.19

Érintés és Masszázs


A masszázs, olyan holisztikus terápia, amely érintésen keresztül teremti meg a test és lélek egyensúlyát. Az érintés már önmagában egy bizalmi cselekvés.

A masszázs egyaránt hat ránk mentálisan és fiziológiásan is! Nyugtatja az elmét és testet, miközben fokozza a pozitív, kellemes közérzetet. A teljes ellazulás állapotára azonban sokan nem képesek, de gyakorolva elérhető és rendkívül jó a hatása és nagyon egészséges.


Tény és való, a nyirokmasszázs elkülönül a frissítő-, relaxáló-, vagy éppen a lazító-gyúró masszázstól. A nyirokmasszázs a masszázsok királynője.

Meglepően tapasztalom, hogy akinél említésre kerül a nyirokmasszázs, inkább negatív feedback, mintsem egy pozitív vélemény ami kialakult egyeseknél. Ez szomorú számomra, már csak azért is, mert a nyirokmasszázs (igaz, hogy korlátok közé van szorítva - nem alkalmazzuk olyan gyakran, mint például egy frissítő masszázst) azon felül, hogy javítja a közérzetet, a szervek működésére is pozitív hatással van - máshogy, mint a frissítő masszázs. Inkább medicina, terápia jelleggel szoktam javasolni. A terápia lényege - a masszázs alkalmazása. Állapottól függően határozzuk meg, hogy hány alkalommal történjen a nyirokmasszázs. Nagyon fontos, hogy időt kell hagyni a szervezetnek a nyirokmasszázs után. Ezért 7 napon belül én nem vállalok újabb kezelést. Ez pontosan olyan, mint az erősítő edzésnél: az edzés után, a pihenő időben fejlődnek az izmok, nem a terhelés pillanatában!  A nyirokmasszázs esetében is kell hagyni pihenőidőt!

A kezelést követően kezdi el kifejteni a hatását. És tovább gondolva a történetet, a nyirokrendszert úgymond megdolgoztatom a masszázs által és bizony idő kell a normatív működéshez, a regenerálódáshoz és a hatás kifejtéséhez. A keringést elég komolyan megcélzom, ezért fontos a hidratáltság! És akinél alul működik a vese, vese funkció problémák vannak, nem is alkalmazzuk a nyirokmasszázst! (pl. dialízis kezelése alatt álló betegek esetében nem alkalmazható. Egy vese, mint szerv ami küzd és kell a beavatkozás, hogy dialízissel váltja ki a tudomány a működési problémákat, nem alkalmazunk nyirokmasszázst, még abban az esetben sem, ha az orvos javasolja! Hatalmas terhet tolunk a nyirokmasszázzsal a vesére, nem szabad alkalmazni!

Elsősorban ödéma kezelésére javasolt, de életmódbeli változtatások mellett is rendkívül jó hatással van a szervezetre!

Első és legfontosabb, a masszázsra csak azon vendégeimet tudom fogadni, akik a kezelés előtt minimum 1,5 - 2 liter vizet elfogyasztottak. A kezelés előtt, egyeztetés alatt egy pohár víz elfogyasztása nálam kötelező!


Hitek és tévhitek

Oszlassuk el a kételyeket és tegyük rendbe a fogalmakat!

A nyirokmasszázs egy tudatosan felépített kezelés! Van egy metodikája, hogyan alkalmazom, mi a sorrend! A frissítő masszázzsal szemben, ahol a simító fogások után a masszőr dönti el a vendége állapotától függően, milyen mértékben és mennyiségben, sorrendben alkalmazza a gyúró-, dörzsölő és egyéb fogásokat. Ott van egy úgynevezett „paletta” amiből válogathat a fogásokat illetően. A nyirokmasszázs esetében a fogások és a sorrend, ahogy haladunk a testen - teljes testen - az minden esetben ugyan az. Egy működési rendszert kezelek a nyirokmasszázzsal, így fontos, hogy a rendszer működését követve alkalmazzam a kezelést!

Meglepő számomra, hogy többségében a nyirokmasszázst fájdalmasnak élték meg, rosszabb esetben jelezték, hogy lila-zöld foltokkal távoztak a kezelés után. Ez számomra döbbenet. Nem szeretnék minősíteni egyetlen kollégát sem, de már csak kíváncsiságból elmentem más masszőrökhöz, hogy legyen tapasztalat, viszonyítási alap, mert érdekelt, hogy többségénél mi az oka a negatív megtapasztalásnak!

A probléma forrásának okát inkább ott találtam meg, hogy az oktatásban is vannak hiányosságok. Az anatómiai tudás, a szervezet/szervrendszer illetve itt adott esetben a nyirokrendszer működési elvének az ismerete hiányos - ezáltal nem következetes az a gondolkodás, amit a masszőr esetleg alkalmaz a vendégénél. Nekem szerencsém van, mert az elmúlt évtized alatt, profi szakemberektől tanultam és a munka szeretete mellett, a tudás alapjait is a lehető leghatékonyabban tudtam elsajátítani. Itt is tudni kell rendszerben gondolkodni! Akár edzőként, akár masszőrként!

EZ RENDKÍVÜL FONTOS SZÁMOMRA!

A személyes tapasztalatom az, hogy mindegyik masszőr máshogy alkalmazza a nyirokmasszázst. Eladja a szolgáltatást akkor is, ha a vendégének nem arra van szüksége. A nyirokmasszázzsal gyógyítunk - a „hagyományos” masszázs esetében más a feladat. Ebben az esetben nem izmokat lazítunk, nem közvetlen feszültségeket és blokkokat oldunk, hanem egy nyirok keringési rendszert támogatunk, aktivizálunk. Merőben más, mint egy izomlazító masszázs, ahol trigger pontokat kezelünk, (trigger terápia) vagy sorolhatnám. Ami bármikor jóleső és hatékony kiegészítője egy rendszeres sportolásnak, életmódváltásnak, edzések hatékonyságának a növeléséhez vagy egy testtartás javításhoz szükséges torna betanításhoz. A nyirokmasszázs egészen más. Ezért merem kijelenteni, hogy egyes masszőröknél a nyirokmasszázs köszönő viszonyban sincs a tényleges nyirokmasszázzsal. Ismételném, nem minősítés, csak érdemes egy szolgáltatás kifizetése után tisztában lenni a fogalmakkal, hogy mit is tartalmaz a nyirokmasszázs! Ár/érték arányban már eleve magasabb árfekvésben eladható a nyirokmasszázs, mint a frissítő masszázs. Nem véletlen! Érdemes utána járni mit is kapunk - és várhatunk el a pénzünkért!

Akkor nézzük!

  • A nyirokmasszázs finom érintésekből áll, végig a kezelés során, abban a minimum 90 percben.
  • Amennyiben nyirokmasszázst alkalmazunk, teljes testre kiterjedő kezelésről van szó! Nem preferálom, csak alsó vagy felső végtagra, persze, vannak kivételes esetek (visszér, trombózis), de a nyirokmasszázs HOLISZTIKUS. A nyirokrendszer egy olyan érhálózat, amely talpunktól a fejünk búbjáig egységes rendszert alkot.
  • Csatorna rendszer, amely eltér az érhálózat szerkezetétől, felépítésétől. Mélyebben fekvő szövetek közt is megtalálható, de a bőr szöveteiben  és a felszínes kötőszövetet is behálózza  - ezért a könnyed fogások, simítások, mintegy söprő mozdulatok és az intermittáló fogások a  hatékonyak. Nem szükséges erős gyúró, dörzsölő fogás, mert a felszínhez közel, a bőr szöveteiben levő nyirokhálózaton  „dolgozunk”. Simító, kiemelő, lágy fogásokat alkalmazunk.
  • A nyirokmirigyek működéseit beindítva alkalmazunk csak kompressziót, ritmikus nyomásokkal, pumpálásokkal.
  • A nyirok csatorna rendszer szerkezetét tekintve eltérő az érhálózat szerkezetéhez képest. Szerkezetét tekintve vannak nyirokmirigyek (ahol a nyirok - lymphocita - feldolgozása, aprítása, „darálása” történik). Az csatorna felépítése annyiban tér el a vérerekétől, hogy a falán belül, billentyűk helyezkednek el, az áramlás irányával szemben! (lásd mellékelt ábra)
  • A nyirok keringését támogatva alkalmazzuk a masszázst terápiás céllal.

Tévhitek

  • Nem fáj! Nem kellemetlen a nyirokmasszázs! (inkább lehet testidegen, vagy nem megszokott érintés)
  • Nem maradnak a kezelés után véraláfutások, foltok a bőrön! (ami előfordulhat, hogy valakinek annyira érzékeny a bőre kissé bepirosodhat, de egyáltalán nem jellemző, mert nincsenek erős, erővel kifejtett fogások). Itt szokott előfordulni, hogy úgymond csalódás éri a vendéget, mert felkészült rá, hogy a nyirokmasszázs egy kellemetlen kezelési forma. Pedig nem az!
  • A talpat is érinti a nyirokmasszázs. Egészen a fejtetőig kiterjedő kezelésre számítson a vendég!
  • Rendkívüli eset, amennyiben kellemetlen és kissé fájdalmas (a fájdalomküszöb mindenkinél más, így relatív a fájdalom fogalma), ha komolyabb keringési problémával állunk szembe, illetve ha a nyirokcsomók be vannak gyulladva, mert sajnos ezzel is számolni kell.
  • Nem lehet fogyást elérni nyirokmasszázzsal! Sajnos ki kell, hogy ábrándítsam azokat, akiknek úgy adták el a nyirokmasszázst, mint szolgáltatást, hogy a fogyást elősegíti és bizony fogyott tőle. Nem igaz. Víz veszteséggel csökkenhet a testsúlyunk némileg, de fogyást nem lehet elérni nyirokmasszázzsal. Fogyni tudatos táplálkozással lehet (80%) és rendszeres testmozgással (20%). A nyirokmasszázzsal segíthetünk az életmódváltást illetően a kiválasztás serkentését illetően, de fogyást semmiképpen sem érhetünk el vele!

A folyadék bevitele víz formában javasolt, hogy a nyirok áramlása minél könnyebben történjen meg a kezelés során és azt követően! A folyadék hiánya, kevesebb bevitt mennyiség esetén, a nyirokmasszázs során rosszullét következhet be, amit semmiképpen sem kockáztatok meg egyetlen esetben sem! Mivel hat a nyirokmasszázs a kiválasztó szervekre, a vesére, intenzívebb vizelet ürítésre számítani lehet, akár az éjszaka folyamán is. Bár a vese aktivitási időszaka a 17-19 óra, kora este, de a nyirokmasszázzsal az intenzitást mindenképpen növeljük.


A képen elkülönítve látható a vér áramlási köre a nagy- és kis vérkör. És a nyirok érhálózatának felépítése. A nyirok áramlása.


Az ábrán láthatók a nyirok csatorna billentyűi


A nyirok csatorna metszete, a billentyűk szerkezete és a nyirok áramlási iránya.


Nyirokrendszer - Hármas keringés a testben

  1. Artériás rendszer - a tüdőből oxigént juttatva a sejtekhez
  2. Vénás rendszer - szén-dioxid szállítása a tüdő és a vese felé
  3. Nyirokrendszer

A nyirokmasszázs nem élménymasszázs! Orvosi nyirokmasszázs - kezelésre javasolt. Tüneti kezelésre javasolt a nyirokmasszázs! Nyirokmasszázzsal kezeljük a sejtek anyagcseréjét. Méretükből adódóan nem tudnak a vénás rendszerbe jutni. Mint említettem a nyirokcsomók feladata, hogy a nagy méretű molekulákat kisebb méretű molekulákká alakítsák át és csak a kisebb méretű molekulák jutnak el a nyirokrendszerbe. 3x 4x „átdarálják” a nyirokcsomók a nagyobb méretű molekulákat, hogy a rendszerbe jutva távozzanak.


A nyirokszervek, nem létfontosságú szervek. A nyirokszervek nélkül is lehet teljes értékű életet élni.

  • LÉP - testünkön csak a bal oldalon található szervünk, rendkívül nagy vér raktár.
  • VAKBÉL - hasüregi fő nyirokrendszerünk
  • MANDULA - torok- és orr mandula egyaránt

A nyirokszervek nélkül is a hálózat fent tudja tartani önmagát.


Alkalmazás

Tudnunk kell, hogy a nyirokmasszázs oki szinten nem szünteti meg a problémát!

Alkalmazási területek

  • Ödéma esetén elsősorban
  • Keringési probléma esetén
  • Szervi problémák esetében
Ellenjavallatok
  • Dialízis kezelése alatt álló pácienseknél
  • Daganatos betegeknél (amíg a kemoterápia vagy sugárkezelés tart)
  • Gyulladt bőrfelület 



Quality Fitness        tri.color.dekor@gmail.com        +36 30 410 86 94
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el