
IMPOSZTOR SY.
Avagy a jó pap is holtig tanul...
Tekintsünk be a kulisszák mögé!
Az imposztor-szindróma
az elégtelenség érzése, amelyet sokan tapasztalnak még akkor is, ha
egyébként sikeresek a szakterületükön. Ilyen esetben az érintettek úgy
érezhetik, hogy nem érdemlik meg az elért sikert, és nem olyan
tehetségesek, mint mások. Tartanak a „lebukástól” , hogy leleplezik őket.
Nos ez egy ÉRZET! Amivel sokan vannak akik azonosulni tudnak. Én már 14 éve folyamatosan tanulok, minden évben minimum egy képzésen részt veszek, de volt olyan év, amikor 2-3 képzést is elvégeztem. Amíg a szakmában dolgozok, úgy érzem, folyamatosan tanulni akarok. Egészen egyszerűen szükséges a számomra. Néha én is ÉRZEM ezt az imposztor-szindrómát. Mintha bizonytalan lennék, de valahogy úgy hozza az élet, a tudatos tudat talán, az intuíció, hogy nem ragadok bele ebbe az ÉRZETBE. Mert a tanulás nekem nem kényszerű és nem esek bele abba a hibába, hogy az energiám túlnyomó része a tanulásra megy el. Az hiba, ha valaki csak tanul-tanul folyamatosan és már nem is érdekli, csak kényszerből végez el tanfolyamokat, képzéseket. Én szívből és szeretetből választok képzést, vagy mondok igent egy ajánlásra!
Az érzet hozza magával, hogy a terapeuta egyre kevesebbnek érzi magát. Megkérdőjelezi a szakmai sikerét. Vajon nem csak a szerencse műve? Megérdemlem én ezt a szakmai sikert? Elég kompetens vagyok a feladatra?
Ismertető jegyei:
Ezek a terapeuták igényesek, maximalisták, szkeptikusak. Jó szakember nagy tudással hiteles!
Ez talán hasonló a megfelelési kényszerhez. Ami biztos, az az, hogy kellően megtolja a HPA tengelyt és folyamatos stresszt idéz elő. Kiégés, szorongás és depresszió ami kialakulhat. Fontos leszögezni, hogy ez egy ÉRZET és NEM BETEGSÉG!
RIZIKÓ CSOPORTOK:
- * intelligens terapeuták
- * kritikus vagy túlkontrolláló szülők
- * elégtelen szülői figyelem
- * egyéni vállalkozó / otthoni munkavégzés
* kompetitív környezet + objektív mérce (közösségben dolgozva eszmecsere fontos, visszajelzések megtapasztalások más kollégákkal)
ADAPTÍV MEGKÜZDÉS:
- * szakmai közösség kialakítása
- * szakmai barátságok kialakítása
- * masszázs + mozgás
- * énidő, pihenés, szabadság
- * annak az elfogadása, hogy a „rossz” is bőven jó
KOMPETITÍV KÖRNYEZET
Közösségi média
Együtt változó változó az idő ---> ami rontja, vagy éppen javítja a terapeuta vendégének az állapotát. NINCS OBJEKTÍV MÉRCE, ki a jobb terapeuta. Nem derül ki a közösségi médiában, nem szűrhető ki annyi önreklám közül.
KIÉGÉS
A kortizol fókuszálja a figyelmet. A munka ami felpörgeti a kortizol szintet. Egyéb más teendők (blog, adminisztratív feladatok, kontaktolás stb.) halogatva lesznek.
Tudva levő, hogy mély kompetenciával rendelkező terapeuta éli meg az imposztor-szindrómát.
A felületes tudással rendelkező kolléga soha nem éli meg ezt. Kevesebb tudással, és tapasztalattal, hatalmas magabiztossággal dolgozik.
HA MÁR TUDATOSÍTOTTUK, HOGY BELE CSÚSZTUNK EBBE AZ ÉRZÉSBE: HOGYAN JÖJJÜNK KI BELŐLE?
ROSSZ DÖNTÉS:
- folyamatos tanulás a kimerültség szintjéig - ez senkinek sem jó, se a terapeutának, se a vendégének. A nyomásra, kényszerre tanulás, hogy félelemből tanulni, nem azért mert érdeklődik iránta
- kompetencia - túlkompenzálás. Harsogni a közösségi médiában, önreklám, hogy mennyire tökéletes
- szakma elhagyása - hiba, mert a jó szakemberre mindig szükség van!
Sok jó szakember jut el ide, inog a tudás, mert felgyorsult a tudomány és az eddig ismeretek, a tanultak, megdőlnek az új tudomány által.
Amit érdemes tudni, hogy a Prefrontális cortex = A TUDÁSSAL!
Szakmai közösségek fontossága:
Kompetens, azonos szinten levő szakmai kollégákkal kialakított barátság. Megbeszélni szakmai közösségben pl. „Miért vagyok bizonytalan? Tapasztaltad már te is ezt a vendégednél? ”
Ismerjük fel, hogyan működik a HPA tengely:
Tudjuk hogyan kell leszabályozni a saját HPA tengelyünket. A vérünkben buzgó kortizolt hogyan maszkoljuk ki egy kis oxitocinnal?
pl. elmenni masszázsra kollégához, edzeni, sétálni
Onnantól, hogy csökken a kortizol szint, a szorongás is csökkenni fog. Hát még ha a masszázs után van idő „szakmázni” is kicsit.
A prefrontális cortex könnyebben mondja az Amygdalának, hogy a szociális státuszban felmerül a szakmai bizonytalanság. Nem hagyhatjuk, hogy a stressz uraljon. A legjobb módja ennek:
* edzés * jóga * sport * chi kung
MOZOGNI KELL! A mozgásra, sportolásra kortizol receptorok alakulnak ki. Ezért fontos MINDENKI számára a sport, a mozgás bármilyen formája, amiben jól érzi magát az ember.
Ne feledd!!!! A kortizol felezési ideje 20 perc és már jön is a szorongás ismét. Találj valamit, ami 20 percig elvonja a figyelmed a stresszről. Ennyi idő alatt a kortizol szint a felére csökken. A tudatosítás fontos!
Így, hogy most bepillantást nyertél te is a kulisszák mögé, mondhatjuk őszintén: mi masszőrök, terapeuták is emberek vagyunk, érző lelkek, nem is csoda lények és még csak nem is varázslók. Vagy ahogy hívnak: Nyugati Fehér Boszorkány.